İçerik Haritası

Menfez Nedir?

Menfez Nedir? Menfez, Bir ortamda, istendiği istikamete doğru içeriden dışarıya ya da dışarıdan içeriye hava sirkülasyonu sağlamak yahut ortam iklimlendirme amacıyla yerleştirilen portatif kanalcıklardır. Menfezler, türüne bağlı olarak açılıp kapanma özellikleri olan ya da sabit ince geçirgen kanallara sahip, havanın geçişini sağlarlar. Menfezin kullanım amacı, geçişi sağlanmak istenen madde dışındaki maddelerin geçemeyerek yalnızca istenen maddelerin geçişini sağlamaktır.

Örneğin Hava Menfezleri, hava akışının sağlanabileceği ebatlarda aralıklar bulundurarak havalandırma girişlerine takılarak hava haricindeki yabancı maddelerin geçişine izin vermeden ortamı havalandırabilme özelliğine sahiptir. Açılıp kapanabilme özelliği olan bu menfezler, hava akış miktarını ayarlayabilmek için menfez kanatlarının aralıklarını ayarlamak suretiyle kontrol edilebilir.

Sistem odaları ve veri merkezlerinde, enerji hatlarının ısı oluşturan bölümlerinde, soğuk ve sıcak hava koridorları ile ayrılan ortamların hava sirkülasyonu içinde menfezler kullanılmaktadır. Bu menfezler, havanın şiddeti ve istikametini ayarlayabilme özelliğiyle kontrol altında tutulan ısıyı ihtiyaç duyulan bölgelere nakleder.

Menfez Ne Demektir? 

Menfez kelime manası olarak geçilecek yer gidilecek alan veya delik anlamına gelen bir kelimedir. Günlük hayatta özellikle su giderleri için kullanılan bir kelime olmaktadır.

 Türk Dil Kurumuna Göre Menfez Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir? 

Türk Dil kurumuna göre menfez kelimesinin sözlük anlamı girecek veya geçilecek yer delik anlamına gelmektedir.

Kâgir ve ya beton olan kemer menfezler yüksek dolgular kullanılarak yapılır. Bu menfezler dere ve ya göl üzerine kurularak karayolu ulaşımı sağlamaktadır. Tabliyeli menfezler de beton ve ya kagirden yapılmaktadır. Tabliyeli menfezler genel olarak büyük yapıldığında köprü olarak adlandırılır. Boru menfezler daire kesitli olarak inşa edilirler.

 

 Menfez Kullanımı Hakkında Bilgi

 

Günümüzde özellikle alt yapı ve yol çalışmalarının düzenli bir şekilde ilerlemesi için menfezler inşa edilir. Menfez çeşitleri özel alanlarda kullanılmak üzere projelendirilerek tasarlanır. Menfezlerin en önemli özelliklerinden birisi de bulundukları arazi ve toprağın yapısına uygun olarak tasarlanırlar. Dolayısı ile menfezlerin yapısı ve fiziksel özellikleri de önem taşımaktadır. Menfezler genel olarak su akışının demiryolu ve ya karayolunun altından geçişini sağlar.

Havalandırma Menfezi Nedir?

Menfez Nedir? Menfez ne demek? Menfez, kapaklarının duruş açısına göre temiz hava girişini sağlamak ve kirli havayı dışarı atmaya yarayan filtre sistemidir. Menfezler iç yüzeyinde bulunan tel file sayesinde alanınıza haşere ve böceklerinin girmesini önler. Apartman boşluklarından gelebilecek beton parçacıkları veya benzeri maddeleri de engeller.

Menfez, bulunduğu mahal içerisinde konfor şartlarını sağlayabilmek için bu ekipmanların doğru seçilmiş olması, sistemin kusursuzluğu açısından büyük önem taşımaktadır. Ortama verilen havanın, mahal içerisinde dağılması, menfezlerin yerlerinin ve tiplerinin belirlenmesi havalandırma tekniğinin en önemli konularından biridir.

KARE MENFEZ

KARE MENFEZ

 

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişim Kurabilirsiniz.

Google ‘da biz.

 

Menfez Ne İşe Yarar?

 

Menfezin kullanım alanları farklı olduğu için faydaları da değişiklik göstermektedir. Menfezlerin de birbirinden farklı çeşitleri bulunur. Buna göre köprü menfezleri, kutu menfezleri, boru menfezleri, kemer menfezleri ve tabliyeli menfezler bulunur.

 

Menfezlerin genel kullanım alanı su geçirgenliğini sağlamasıdır. Menfezler sayesinde yağışların karayolları ve demiryollarının altından geçmesi sağlanır. Bu kapsamda suların yollara zarar vermeden menfezler yolu ile geçirilmesi sağlanır. Menfezler de buna göre inşa edilir.

 

 Menfez Türleri Nelerdir?

 

Günümüzde birbirinden fazla menfez türleri bulunmaktadır. Özellikle köprü menfezleri, kutu menfezler ve kemer menfezler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra tabliyeli menfezler ve boru menfezler de bulunmaktadır.

 

Kutu menfezler genellikle yağışın yoğun olduğu yerlerde arazi yapısına göre konumlandırılan yerlerdir. Kutu menfezler daha çok tarımsal alt geçitlerde ve kara yollarının altlarında kullanılır. Kutu menfezlerinin kullanımları da oldukça avantajlıdır. Köprü menfezleri de suyun akışının olduğu noktalara inşa edilir.

 

İnşaat sektörü açısından menfezler büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle yol ve köprü inşaatlarında menfezler de önemli bir yer tutmaktadır. Menfezler doğru bir şekilde tasarlandığında yağışın getireceği zararlar da bu yol ile önlenmiş olacaktır. Menfezler genellikle farklı boyutlarda ve farklı şekillerde birbirinden farklı yapılara uygun bir şekilde hazırlanır. Menfezler aynı zamanda hidrolik bir tasarıma sahip olduğu için yağışların ve su akışının karşısına önemli bir engel görevi görürler.

 

Evlerde bulunan menfezler banyo ve tuvaletlerde de bulunabilirler. Özellikle havalandırmalarda bulunan menfezler hava giriş çıkışını sağlamaktadır. Köprü ve kemerli menfezler beton, çelik, kil ve diğer malzemelerden yapılırlar. Menfezler dikdörtgen, dairesel ve farklı şekillerde de olabilir.