İçerik Haritası

MENFEZ

Bu yazımızda  sizlere Menfez hakkında geniş kapsamlı bilgiler vereceğiz. Menfez nedir sorusu ile başlıyalım öncelikle kullanım şekline göre iki çeşit menfez bulunmkta olup sırası ile gerekli tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Menfez hakkında daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Biz menfezim.com sadece havalandırma menfezi üretmekte ve satışını gerçekleştirmekteyiz.

 

Menfez Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Menfez, kanallar ya da oluklar aracılığı ile hava ve su gibi unsurların belir bir istimate yönlendirmeyi sağlamaktadır İnşaat ve arazide kullanılan tür İnşaat Menfezi olarak tanımlanırken, hava geçişkenliğini ayarlamak ve ortamdaki havanın yenilnemesinden tutun ısısına varana kadar temiz ya da kirli havanın geçişkenliğini sağlmak için kullanılan türü ise Havalandırma Menfezi olarak tanımlanmaktadır.

İnşaat Menfezi ençok karayollarında su geçişini sağlamak ve kontrol altına almak için kullanulır.

Bazı durumlarda arazai koşullarına göre ihtiyaç duyulduğunda inşaatların zeminlerinde (temellerinde) ve düşük rakımlardaki inşaatlardaki su problemlerini çözmek için kullanılır.

İnşaat Menfezi: Bir taraftan diğerine elektrik, botu hattı, atık su veya herhangi bir kablo geçirmek için karayolları veya demiryolları altında inşa edilmiş bir tünel yapısı olarak tanımlanmaktadır. Menfezler sanat yapıları olarak da adlandırılır.

İnşaat Menfezi Çeşitleri

 • Boru menfezi
 • Tabliye yapılı menfezler
 • Kutu menfezi
 • Kemer menfezi
 • Köprü menfezi

Menfezler, yuvarlak, düz, armut biçimli veya kutu benzeri yapılar gibi birçok şekilde mevcuttur.

 

 

Havalandırma Menfezi

“Havalandırma” İsmindende anlaşıldığı üzere, ortamdaki havanın istenilen yönde yani, içeriden dışarı ve dışarıdan içeri şeklinde kullanılır.

 

Havalandırma Menfezi Çeşitleri

Menfez yapılış olarak alüminyum ve plastik olmak üzere iki farklı hammadde’den yapılmaktadır. Menfezler kullanılacak alana göre çeşitli şekillerde (kare, dikdörtgen veya yuvarlak) olabilmektedir. Bu tamamen kullanılacak alana göre değişiklik göstermektedir.

Menfez

Menfez

Menfez kullanılacak alana göre vida veya silikon ile monte edilebilmektedir. Fayans gibi delmesi güç olan yerlerde silikon kullanımı tercih edilmektedir. Duvar veya ahşap bir kısıma monte edilecek ise bu durumda vida yada dübel kullanılarak monte edilebilmektedir.

Havalandırma menfezlerini hava akış yönüne, monte edildikleri yere, tip ve şekillerine göre sınıflandırabiliriz.

 1. Dağıtma için kullanılanlar

Genellikle şartlanmış havayı mahal içine veren menfezlerdir. Değişik tip ve ebatlarda ihtiyaca uygun imal edilir.

 1. Toplama için kullanılanlar

Genellikle mahal havasını veya mahal havasının çok kirli ve sıcak bir bölümünü mahalden emen menfezlerdir.

 

Bulundukları yere göre menfezler;

 • Tavan

Tavan menfezi asma tavan ev ve iş yerlerinde asma tavan kapalı ortamlarda karşılaştığımız menfezlerdendir. Ortamdaki kirli havanın çıkmasını ve ortamın tazelenmesini sağlamaktadır. Kurulu havalandırma sistemi sayesinde kışları sıcak yazları soğuk hava menfezden geçerek alanımıza girer.

Çatı havalandırma menfezleri kanallarının yönü ile esen rüzgar ile gelen temiz havayı alanımıza aktarmaya yarar. Alanımızdan kirli havanın çıkmasını sağlar.

 • Duvar
 • Döşeme
 • Özel menfezler

 

Tip ve şekillerine göre menfezler:

 • Tek ve çift sıra kanatlı,
 • Lineer menfezler

Lineer menfez kelime olarak İngilizce’den çevrildiğinde çizgisel yani yatay menfez çeşididir. Şekil olarak yatay olarak uzun dikey olarak kısa görüntüye sahiptir. iş yerlerimizde, kapalı ortamlarda sıklıkla karşılaştığımız menfez çeşididir. Ortamdaki kirli havanın çıkmasını ve ortamın tazelenmesini sağlamaktadır. Kurulu havalandırma sistemi sayesinde kışları sıcak yazları soğuk hava menfezden geçerek alanımıza girer.

İnce ve uzun menfez tiplerine verilen isimdir. Özellikle fancoil üstlerinde, bilgisayar odalarındaki yükseltilmiş tabanlarda, konferans salonu, bekleme salonu gibi geniş mahallerde havalandırma menfezi olarak, yüzme havuzu kenarlarında ızgara olarak ve daha birçok amaçla kullanılır. Lineer görünüm istenen ortamlar için birçok elemanın birleşmesiyle metrelerce uzunlukta menfez elde edilebilmektedir.

 • Fanlı menfezler
 • Kare petek menfezler

Teknik özellikleri bakımından haddelenmiş alüminyum profilden imal edilir. 1, 2, 3 ve 4 yönlü, kare veya dikdörtgen yapılabilir. Dampersiz ve zıt açılır damperli yapılır. Standart imalat, doğal renkte eloksallıdır.

 • Yuvarlak kanal menfezleri
 • Difizörler (Anemostad)

Besleme havasını farklı yönlerde ve düzlemlerde dağıtan hava çıkış elemanlarına difüzör denir. Aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilir.

 1. Yuvarlak tavan difüzörleri: Yuvarlak tavan difüzörleri çok miktarda hava üflemeye elverişlidir. Havanın en iyi şekilde yayılmasını sağlar. Hava çıkış sesi ve direnci diğer tiplere göre daha azdır.
 2. Gemi difüzörleri: Genellikle gemilerde tercih edildiğinden bu adla anılır.
 3. Lineer difüzörler: Yönlendirici kanatlarla, düşey veya yatay hava akışı sağlanabilir. Hava miktarının ayarı, hava akışını doğrultan damperle yapılmaktadır. Çok bölmeli difüzörlerde, her bölüm ayrı olarak ayarlanabilir. İstenildiğinde yan kapakları ile (montajlı veya ayrı) bir de plenum kutusu ile verilmelidir.
   
 • Transfer menfezleri,

Genellikle duvarlara ve kapılara konulan ve havanın artı basınçlı bir mahalden komşu mahale geçmesini sağlayan menfezlerdir.

 • Lif tutucular

 

 

Menfez Fiyatları

Menfez fiyatları için ne yazıkki sabit bir fiyat veremiyoruz, fiyatlar kullanılan malzeme çeşidi, boyası, ebadı, özellikleri ve boyutlarına göre çeşitlilik göstermektedir.

Magazamızı ziyaret ederek aradığınız özellik boyut ve türde tüm menfezlerimimizn fiyatlarını öğreebilir, isterseniz hemen satın alarak hızlıca istediğiniz ürünü elde edebilirsiniz.

Fiyatları doğrudan etkilen ayrıca birçok unsur olduğuna dikkatinizi çekmek isteriz, alüminyum ithal bir hammadde olduğundan dövize endekslidir, nakliyesi, istenilen profillerin üretilmesi prosesleri, işçilik maliyetleri ve enflasyon başlıca fiyatı etkileyen unsurların başında gelmektedir. Yılların verdiği tecrübeye dayanarak sizlere en uygun fiyatı vermeye gayret ediyoruz, biliyorsunuz ki ekonomik çalkantılara hergeçen gün bir yenisi eklenmekte olup ihtiyaç duyduğunuz anda ihtiyacınız olan menfezi mağazamızdan hemen tedarik etmenizi öneririz çünkü bizim sunduğumuz alüminyum menfezler bildiğiniz gibi alüminyumdan üretilmekte olup, alüminyum bize Londra Metal borsası üzerinden (LME) ve ülkemizdeki döviz kurlarından sonra üzerine diğer proses maliyetleri eklendikten sonra fiyatlanmaktadır.

Kısacası eğer ihtiyacınız varsa istediğiniz menfeze hemen sahip olmanız sizi ekonomik maliyet açısından daha avantajlı konumda tutacaktır!

 

Metal Menfez

Metal malzemeden üretilen menfez çeşitlerinde uzun ömür ve sağlık için herzaman Aluminyum malzeme tercih etmelisiniz, demir ya da diğer metal türleri alüminyum’a göre çok daha sağlıksız ve kısa ömürlü olmaktadır. Paslanmaz, oksitlenmez, sağlıklı kısacası ömür boyu kullanabileceğiniz doğru seçim mutlaka alüminyum olmalıdır.

 

Banyo – WC Menfezleri

Banyoda oluşan buharı ve kirli hacanın ortamdaki sıcaklığı optimum seviyede tutarak sirkülasyonu sağlayan ve ortamdaki nem ve rutubetten etkilenmeyen alüminyum menfezlerdir, Banyolarda plastik malzemeden üretilen menfezler kullanılırsa plastik zamanla yapısal bozulmalara tepki göstererek olumsuz etkilenecek mantar olumuna varana kadar sağlıksız bir ortam oluşmasına sebebiyet verecektir. Bu yüzden mutlaka banyolarınızda alüminyum menfez kullanmalısınız.

Wc menfezleri, tuvaletlerde kullanılan plastik menfezlerde hammaddede seçilen ucuz plastik hammeddesinden üretilmekte olup, zamanla yine yapısal bozulmalara uğramakta olup mantar oluşumunun yanısıra yüzeyinde istemeyeceğiniz bakterilerin üremesine ortam sağlamaktadır. Nitekim plastik menfezler temizlik esnasında kullandığımız asit ve baz yapısına sahip temizlik kimyasalları sayeseinde çok daha hızlı bozulmalara, renk kayıplarına, gözle görülür çukurlaşmalara ve şekil yitirmeleri gibi yıpranmalara şahit olabilirsiniz.

Wc ve Banyo Menfezleri, sizin sağlığınız için alüminyumdan üretilmiş olmalıdır. Yaşam alanınızdaki ortamın sağlıklı olması tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Menfezler ayrıca küçük-büyük böcek sinek gibi istenmeyen misafirlere(haşereler-kemirgenler) karşı büyük bir engel oluşturur, düzgün standartlara uygun olarak monte edilen bir menfez sizin ve aileniz için sağlıklı bir güvenlik ekibi gibi çalışır temiz bir hava döngüsü yaratırken ortamda istenilen sıcaklığın da istenildiği derecede tutulmasına yardımcı olur.

 

Aluminyum Menfez

Alüminyum Özellikleri : Yumuşak ve hafif bir metal olup mat gümüşümsü renktedir. Bu renk, havaya maruz kaldığında üzerinde oluşan ince oksit tabakasından ileri gelir. Alüminyum, zehirleyici ve manyetik değildir. Kıvılcım çıkarmaz. Saf alüminyumun çekme dayanımı yaklaşık 49 megapascal (MPa) iken alaşımlandırıldığında bu değer 700 MPa’a çıkar. Yoğunluğu, çeliğin veya bakırın yaklaşık üçte biri kadardır. Kolaylıkla dövülebilir, makinede işlenebilir ve dökülebilir. Çok üstün korozyon özelliklerine sahip olması, üzerinde oluşan oksit tabakasının koruyucu olmasındandır. Elektrik iletkenliği %64,94 IACS’dir (saf Al, 2 °C’de). Erime sıcaklığı 660 °C, kaynama sıcaklığı ise 2519 °C’dir.

Alüminyum Menfez : Alüminyum yapısı itibariyle paslanmaz korozyona karşı ve hatta tuzlu suya karşı muhteşem bir dirence sahiptir. Dolayısıyla ihtiyacınız olan menfez seçiminiz kesinle bu malzemeden yana olmalıdır, Alüminyum menfezlerin istenilen renk ve yüzeye sahip olmasını talep edebilirsiniz, Isısl işleme tabi tutulmuş alümniyum hammaddeden üretilen menfezler yüksek fiziki muvakamet kazanmış olurlar bu da tüm hava şartlarında yapısını ve formunu hiçbir zaman kaybetmemesini sağlamaktadır,

Ayrıca kimyasal tepkime çeşidi olarak söz edebileceğimiz eloksal sayasinde alüminyum hammaddenin yüzeyi belirli renklere ulaşılmasını sağlamaktadır, mat eloksal, parlak eloksal olarak nitelendirilen bu uygulama türü ayrıca beyaz eloksallı, sarı eloksallı, siyah eloksallı olarak çeşitlere sahiptir. Eloksal işleminden geçirilen alüminyum yüzeyinde meydana gelen tepkiler sonucu çizilmelere karşı da ekstra bir güce ulaşmaktadır.

Diğer eloksallı alüminyum renkleri de kartelamızda mevcut olup sadece en çok talep edilen renkleri stoğumuzda tutuyoruz, ihtiyaç halinde tüm alüminyum renklerini istenilirse yüksek sıcaklıkta uygulanan toz fırın boya ile istediğiniz tüm renklere erişebilirsiniz, hatta ğürüzlü ahşap görünümlü gibi aklınıza gelen ve ihtiyaç duyabileceğiniz tüm renk ve yüzeylere en yüksek kalitede ulaşabilmenizi sağlıyoruz.